W pełnym słońcu, malowniczym terenem pokonywali 42 kilometrowy dystans. W niedzielę, 29 maja biegacze rywalizowali w V Maratonie Roztoczańskim Lubaczów – Horyniec-Zdrój oraz Sztafecie 4x 10,5 km.

Trasa przebiegała drogą asfaltową przez Lubaczów, Dąbrowę, Krowicę Lasową, Budomierz, Radruż do Horyńca-Zdroju. W biegowych konkurencjach wzięło udział 117 sportowców. Na linii startu V Maratonu Roztoczańskiego stanęło 69 zawodników. Pierwszy linię mety przekroczył Stanisław Ważny – reprezentujący klub Biegomania Lubaczów. Drugie miejsce w kategorii mężczyzn zdobył Tomasz Pukas, a trzecie – Józef Kubik. Z kolei wśród kobiet najlepsza okazała się Iryna Masynk z Ukrainy. Drugie miejsce wywalczyła Liubov Sych, a trzecie – Urszula Łydzińska. Ze szczegółową listą wyników można zapoznać się klikając w link.

Obok rywalizacji w V Maratonie Roztoczańskim rozgrywane były konkurencje towarzyszące. 42 kilometrową trasę pokonywało 12 drużyn (48 osób) startujących w Sztafecie. Dystans 4 x 10 km najszybciej przebiegła drużyna z klubu Perfect Runner Team. Drugie miejsce zajęli biegacze grupy Cieszanów Runners, a na trzecim miejscu na podium stanęła ekipa Ryby. Wyniki dostępne pod adresem – www.pomiar-czasu.pl.

Nagrody zwycięzcom wręczyli Krzysztof Szpyt – Burmistrz Miasta Lubaczowa, Robert Serkis – Wójt Gminy Horyniec-Zdrój, Marek Wiśniewski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Lubaczowskiego i Robert Banaś – Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubaczów. Ponadto Daniel Pilip – koordynator V Maratonu Roztoczańskiego odczytał przesłane życzenia i słowa uznania dla biegaczy od Beaty Szydło – Prezes Rady Ministrów: „To niepowtarzalna inicjatywa zasługująca na najwyższe uznanie, gdyż łączy propagowanie zdrowego trybu życia oraz promocję tak pięknego regionu Polski, jakim jest Roztocze. Maraton Roztoczański jest świętem nie tylko biegaczy, ale także kibiców i lokalnej społeczności. Na ten jeden dzień stajecie się Państwo ambasadorami tego urokliwego zakątka Polski. Zawodnicy pokonujący królewski dystans 42,195 km będą mogli zaświadczyć o niepowtarzalnych walorach turystycznych i uzdrowiskowych okolicy. Walka o każdy metr jest niewątpliwie lżejsza, gdy pokonuje się malowniczą trasę o nieskazitelnie czystym powietrzu.”

W niedzielę odbyła się także rywalizacja w Nordic Walking oraz rozegrane zostały mecze Plażowej Piłki Siatkowej systemem brazylijskim. Po południu wszystkich do wspólnej zabawy zachęcały zespoły muzyczne z Lubaczowa.

Organizatorami V Maratonu Roztoczańskiego byli Urząd Miejski w Lubaczowie oraz Urząd Gminy Horyniec-Zdrój. Patronat Honorowy objęli Witold Bańka – Minister Sportu i Turystyki, Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Robert Banaś – Nadleśniczy Nadleśnictwa w Lubaczowie, Mieczysław Golba – Senator RP, Anna Schmidt-Rodziewicz – Poseł na Sejm RP, Andrzej Matusiewicz – Poseł na Sejm RP, Mieczysław Kasprzak – Poseł na Sejm RP, Marek Rząsa – Poseł na Sejm RP.